Ako správne kontrolovať tlak a hustiť pneumatiky?

Ako správne kontrolovať tlak a hustiť pneumatiky?

Aj keď sa to môže zdať ako veľmi jednoduchá úloha, hustenie pneumatík je pre vaše auto oveľa viac rozhodujúce, než si môžete myslieť. Správny tlak v pneumatikách má pozitívny vplyv na bezpečnosť, zlepšuje správanie auta na ceste a v neposlednom rade má pozitívny vplyv na spotrebu paliva a životnosť pneumatík.

Vplyv správneho tlaku v pneumatikách na bezpečnosť

i10-zakrutaVplyvom nízkeho tlaku sa znižuje odolnosť bočnice pneumatiky proti odstredivým silám. Pri zatáčaní majú pneumatiky tendenciu zrolovať sa pod auto. Toto má za následok zníženú citlivosť pri prejazde zákrutami a horšie držanie stopy.

Dlhšia brzdná dráha – podhustené pneumatiky predlžujú brzdnú dráhu aj o niekoľko metrov.

 

 

Vplyv správneho tlaku v pneumatikách na ich životnosť a ekonomickosť prevádzky

Pri nesprávne nahustených pneumatikách dochádza k nerovnomernému rozloženiu behúňa pneumatiky na vozovku. Toto spôsobuje, že sa pneumatika nerovnomerne opotrebuváva. Môžu nastať dva prípady: pneumatika má zjazdené kraje- toto nastáva, ak jazdíme na podhustenej pneumatike. Pneumatika má zjazdený stred behúňa- toto sa nám stane ak je pneumatika prehustená.

tlak v pneumatikách

Správne nahustené pneumatiky majú pozitívny vplyv na spotrebu paliva, nakoľko jazda s podhustenými pneumatikami znamená zvýšený odpor voči vozovke, čo samozrejme spotrebu zvyšuje. Pri správnom nahustení môžeme spotrebu znížiť aj o pár percent.

Veľkou chybou je myslieť si, že na pneumatiky stačí nejaký univerzálny tlak, napríklad 2,5 kPa. Výrobcovia automobilov pre každý model udávajú, aký tlak by mali mať pneumatiky na prednej a zadnej náprave, pri plne zaťaženom aute (4-5 osôb) alebo  prázdnom aute, keď jazdí vodič sám. Túto informáciu nájdeme na bočnom stĺpiku pri dverách vodiča (Ford, Citroen, Peugeot, GM), niektorí výrobcovia tieto hodnoty uvádzajú na víčku od nádrže (VW Auto Group – Škoda, Audi, Seat, Volkswagen; Opel, atď.), niekde ju nájdeme aj v schránke spolujazdca (Toyota). Pokiaľ sa vám nepodarí nájsť takúto nálepku, zaručene túto informáciu nájdete v príručke od auta. 

Nálepka správneho hustenia pneumatík umiestnená na stĺpiku

Nálepka tlaku v pneu na mieste spolujazdca

Nálepka na zadnej strane víčka od nádrže

Nálepka na zadnej strane víčka od nádrže

 

 

 

 

 

 

Konštrukcia dnešných pneumatík je tak vyspelá, že rozdiel medzi správne nahustenou pneumatikou a podhustenou pneumatikou o 50% bežným okom ani nespozorujeme. Preto je veľmi dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách pomocou tlakomerov. Na trhu je viacero typov tlakomerov- digitálne, analógové, dokonca aj ako kľúčenka.

Ako správne merať tlak v pneumatikách:

Výrobcovia pneumatík odporúčajú merať tlak za studena – to znamená, pred jazdou a alebo v prípade, keď auto nebolo dlho na slnku. Vysoká teplota spôsobuje rozťažnosť plynov v pneumatike, čo má za následok nepresnejší výsledok merania. Rozdiel desiatich stupňov celzia môže znamenať rozdiel v tlaku aj 1 psi.

  1. Auto necháme stáť v tieni, kde na pneumatiky nesvieti priame slnko
  2. Odstránime prachové krytky z ventilov
  3. Použijeme tlakomer, jemne pritlačíme na ventil a nachvíľu podržíme
  4. V prípade, že je tlak vyšší ako udáva výrobca, tlak znížime podržaním hrotu na ventile
  5. V prípade, že je tlak nižší dohustíme pneumatiku
  6. Nasadíme prachové krytky
  7. Užívame bezpečnejšiu jazdu