Nízkoprofilové pneumatiky a ich vplyv na jazdu

Nízkoprofilové pneumatiky a ich vplyv na jazdu

Väčšie kolesá a širšie pneumatiky naberajú na popularite medzi všetkými druhmi áut a vodičov. Ako ovplyvní zmena veľkosti kolies a pneumatík správanie auta? Nie je to len o skrášľovaní našeho štvorkolesového miláčika, ale aj o vylepšovaní jazdných vlastností auta.

Ako teda vplýva veľkosť pneumatík na ovládateľnosť auta?

V prvom rade si treba uvedomiť, že použitím disku s väčším priemerom, musíme zachovať vonkajší priemer kolesa – toto je potrebné pre správnu funkciu čidiel ABS, ESP a v neposlednej rade rýchlomera. Ak rozdiel priemeru originálneho a nového kolesa väčší ako 3%, riskujete problémy s čidlami. Vonkajší priemer kolesa zachováme, ak na koleso obujeme pneumatiky s nižšou božnicou, tzv. nízkoprofilové pneu.

vacsie_kolesa-nizsie_pneu

Tu je príklad:

Pôvodné pneumatiky 195/65 R15 majú vonkajší priemer cca 635 mm. V prípade, že chceme na auto obuť 16 palcové disky, pre zachovanie vonkajšieho priemeru kolesa, volíme pneumatiky s nižšou bočnicou 205/55 R16 a vonkajší priemer kolesa bude cca 632 mm, čo je zanedbateľný rozdiel.

 

Keď obujete väčšie pneumatiky, pocítite rozdiel v oblastiach:

  1. odozvy od riadenia
  2. ovládateľnosť na mieste
  3. priľnavosť v zákrutách
  4. dynamika
  5. komfort

 

m2-drift

Priľnavosť v zákrutách

Bočnice nízkoprofilových pneumatík sú veľmi tuhé, čo je ideálne v prípade ak chcete mať väčší cit pri prejazde zákrutami. Pri nízkoprofilových pneumatikách auto menej „pláva“, nakoľko sa bočnica neohýba tak, ako pri pneumatikách s vyššou bočnicou, preto sú reakcie od riadenia pomalšie. Priľnavosť v zákrutách vám však nízkoprofilové pneumatiky nepridajú, tie sú v podstate zhodné s vyššími pneumatikami.

 

Dynamika a bezpečnosťgolf-braking

Všimli ste si niekedy, že autá určené na drag – šprint z nuly na určitú vzdialenosť, majú vysoké pneumatiky? Je to preto, lebo keď závodné auto odštartuje, pneumatika sa deformuje a vlnky, ktoré sa vytvoria, slúžia ako ďalšia styčná plocha s vozovkou, čo ma za následok lepšiu priľnavosť pri štarte. Čím nižšiu bočnicu na pneumatike použijete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa budú kolesá pri štarte pretáčať. Preto je zrýchlenie s pneumatikami s vyššou bočnicou väčšie, než nízkoprofilovými pneumatikami.

Toto však neplatí iba pri zrýchlení, ale aj pri spomaľovaní. Ako sa pneumatika s vyššou bočnicou deformuje pri zrýchľovaní, lepší grip, resp. priľnavosť podobným spôsobom vytvára aj pri brzdení.

Odozva od riadenia vs. Komfort

Väčšie kolesá s nízkoprofilovými pneumatikami, kvoli ich nízkej bočnici nie sú schopné odfiltrovať nerovnosti tak, ako pneumatiky s vyššou bočnicou. Väčšinu nerovnosti na ceste tak netlmí pneumatika, ale podvozok auta, čo má za následok, že vodič prijíma viac informácií od podvozku, zároveň sa ale jazda stáva viac „utrasenou“ a viac trpí náprava.

 

Zlaté pravidlo pri rozhodovaní, či kúpiť väčšie alebo menšie disky na auto znie:

Väčšie kolesá s nízkoprofilovými pneumatikami zlepšujú ovládateľnosť auta, menšie kolesá s vyššími pneumatikami zlepšujú komfort.