Ako vyberať kolesá na auto

Kolesá robia auto

Kolesá patria k najnápadnejším častiam auta, ale okrem estetickej funkcie, majú obrovský vplyv na to, ako sa auto správa počas jazdy. Sú totiž jediné, čo spája auto s vozovkou.

Výmena kolies je skvelá cesta k vylepšeniu vzhľadu auta a taktiež k vylepšeniu jazdných vlastností auta. Pre vylepšené jazdné vlastnosti to však platí iba v prípade, že vyberiete správny typ diskov na vaše auto.

Ako sa teda vyznať vo všetkých číslach a parametroch?

Priemer kolesa

V prvej fáze je dobré si rozmyslieť, aké veľké kolesá chceme mať na aute. Väčšie kolesá spravidla vyzerajú krajšie na aute a vylepšujú jazdné vlastnosti vo vyšších rýchlostiach.

Na druhej strane, väčšie disky na aute uberajú na komforte, pretože čím väčšie disky zvolíte, tým nižší profil pneumatík musíte použiť. Nižší profil pneumatík ma za následok menšiu absorbčnú schopnosť tlmiť nerovnosti na vozovke.

V dnešnej dobe je trend osádzať väčšie a väčšie disky na autá už do prvovýroby. Najrozšírenejšie veľkosti diskov sú R16, R17 a R18.

PCD - rozteč diskov

Skratka PCD je prevzatá z anglického „pitch circle diameter“, a označuje počet dier na roztečovej kružnici a vzdialenosť medzi dvomi diametrálne opačnými dierami. Vzdialenosť je udávaná v milimetroch. Zriedka sa môžete stretnúť s hodnotou v palcoch. Rozteč a počet dier nie je rovnaký pre všetky autá, preto túto hodnotu musíte naozaj sledovať. Inak sa vám môže stať, že diery na náboji nebudú pasovať s dierami na disku.

Najčastejšie je rozteč udávaná v tvare „počet dier“x“priemer roztečovej kružnice“, napr. 5×100.

Pokiaľ nepoznáte rozteč vášho auta, kontaktujte nás, veľmi radi vám pomôžeme a poradíme.

Hodnota ET

Číslo ET alebo tiež zális je hodnota, ktorá udáva vzdialenosť pozdĺžnej osy disku od dosadacej plochy disku a je uvedená v milimetroch. Skratka ET je odvodená od nemeckého „Einpress Tiefe“.

Jednoducho povedané, hodnota ET udáva, či bude koleso zapustené voči karosérii dovnútra, alebo von. 

Hodnota ET nie je jediná, na ktorú sa treba pozerať pri kalkulovaní, ako moc bude koleso zapustené, alebo vystrčené voči karosérii, je potrebné brať do úvahy aj šírku disku. 

Praktický príklad: disky z prvovýroby majú hodnotu ET 38 a sú široké 6 palcov. V prípade, že na auto osadíme disky s hodnotou ET 35 a rovnakou šírkou, nové disky budú voči diskom z prvovýroby viac von.

Stredová diera

niche_koleso_autoHodnota udávaná v milimetroch predstavuje veľkosť stredového otvoru disku pre správne vystredenie na náboji.

Každá značka má inú stredovú dieru. Preto sa výrobcovia dizajnových diskov rozhodli vyrábať disky s väčšími stredovými dierami a stredové diery sa vymedzujú pomocou medzikusov – vymedzovacích krúžkov, ktoré zmenia priemer stredovej diery na požadovaný rozmer.

Praktický príklad: Automobil Škoda Octavia III má priemer náboja 57,1 mm a rozteč 5×112. Rovnakú rozteč má aj Mercedes triedy C, ale stredovú dieru má 66,6 mm. Z ponuky aftermarketových dizajnových diskov si vyberieme disky Dezent. Tieto majú stredovú dieru 70,2 mm. Použitím vymedzovacích krúžkov stredový otvor zmenšíme na 57,1 mm. Tento disk je však možné použiť aj na auto značky Mercedes, stačí použiť iný vymedzovací krúžok.