Ako si vybrať najlepšie pneumatiky pre vaše auto

Ako si vybrať najlepšie pneumatiky pre vaše auto

stlp pneumatikS tisíckami pneumatík na trhu, vyberanie tých správnych pneu pre vaše auto a individuálne potreby každého vodiča sa môžu zdať odrádzajúce. Tu je návod ako si vybrať z rôznych typov pneumatík a zoznam parametrov, ktoré treba zvážiť pri kúpe nových alebo jazdených pneu.

Veľkosť pneumatík

Najskôr je nutné poznať správne rozmery pneumatík, vhodných na vaše auto. Tieto rozmery nájdete v technickom preukaze od auta. Rozmery pneumatík sú značené nasledovne:

Indexy a veľkosti pneumatík

Čo tieto čísla znamenajú?

Šírka Šírka pneumatiky udávaná v milimetroch.
Pomer strán (výška) Pomer šírky pneumatiky k jej výške v percentách.
Čo potrebujete vedieť?
Nižšia výška pneumatiky (nižšia bočnica) má za následok tvrdšiu jazdu ale väčšinou lepšiu ovládateľnosť. Na druhej strane sú spravidla hlučnejšie a drahšie ako pneumatiky s nižším priemerom a vyššou bočnicou. Viac tu.
Priemer disku Priemer disku (resp. pneumatiky) na ktorý bude nasadená pneumatika, udávaná v palcoch.
Hmotnostný index Označuje maximálnu hmotnostnú záťaž ktorú pneumatika vydrží.
Rýchlostný index Rýchlostný index označuje maximálnu rýchlosť pri ktorej môže byť pneumatika používaná pri udávanom maximálnom hmotnostnom zaťažení.

Index km/h Index km/h
Q 160 V 240
R 170 Z nad 240
S 180 W 270
T 190 (W) cez 270
U 200 Y 300
H 210 (Y) cez 300

Kvalita a cena

Keď poznáte správne rozmery pneumatík pre vaše auto, je dobré sa zamyslieť aj nad pomerom cena a kvalita pneumatík ktorý bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Všeobecne platí, ruka v ruke so stúpajúcou kvalitou stúpa aj cena. Pod viac kvalitnými pneumatikami rozumieme väčšiu kilometrovú výdrž a lepšie vlastnosti pri držaní stopy, nižšia hlučnosť. Z našej skúsenosti by sme výrobcov pneumatík rozdelili do nasledujúcich kategórií.

Prémiové pneumatiky

Vďaka vysokej kvalite konštrukcie pneumatiky a použitých materiálov pri výrobe, prémiové pneumatiky by mali 27000 do 40000 km pri bežných podmienkach.

Veľké investície do výzkumu, dizajnu a technológie znamenajú, že prémiové pneumatiky oproti bežným pneumatikám majú kratšie brzdné dráhy, pozitívny vplyv na spotrebu (kvôli zníženému valivému odporu), lepšiu priľnavosť (hlavne za mokra) a nižšiu hlučnosť.

Vyskúšajte značky ako Bridgestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin alebo Pirelli.

Pneumatiky strednej triedy

Ak sú prémiové pneumatiky mimo vašeho rozpočtu, nie je zlé zvážiť pneumatiky ktoré sú lacnejšie, ale pomer cena/výkon je veľmi priaznivý. Značky asi nebudú tak veľmi zvučné a známe ako pri prémiovej triede, ale stále dostanete slušnú dávku technológie ktorá bola investovaná do vývoja.

Pneumatiky strednej triedy môžu poskytnúť vynikajúci výkon v pomere k cene, samozrejme záleží na type jazdenia. Táto trieda pneumatík sa vyznačuje tiež slušnou životnosťou.

Zo strednej triedy vyskúšajte Avon, BF Goodrich, Cooper, Falken, Firestone, Kleber, Toyo, Hankook alebo Yokohama.

Pneumatiky za nízku cenu

V letnej sezóne, lacné pneumatiky väčšinou odvedú rovnakú prácu ako tie prémiové, pokiaľ je sucho a nebavíme sa o zimných alebo mokrých podmienkach. Avšak životnosť týchto penumatík je oveľa nižšia a pohybuje sa v rozmedzí 12000 až 15000 km.

Pneumatiky za nízku cenu sú napríklad Federal, Kumho, Landsail alebo Maxxis.